Election Results 2012

By Alex Gangitano

Corby byelection
Winner: Andy Sawford [Labour]
44.8% turnout

Manchester Central byelection
Winner: Lucy Powell [Labour]
18.16% turnout
This turnout is the lowest in a UK parliamentary by-election since 1942.

Cardiff South and Penarth byelection
Winner: Stephen Doughty [Labour]
25.65% turnout

Bristol Mayor
Winner: George Ferguson [Independent]
28% turnout

Police and Crime Commissioner:

Avon & Somerset
Winner: Sue Mountstevens [Independent]
18.8% turnout

Bedfordshire
Winner: Oliver Martins [Labour]
17.75% turnout

Cambridgeshire
Winner: Graham Bright [Conservative]
14.77% turnout

Cheshire
Winner: John Dwyer [Conservative]
13.7% turnout

Cleveland
Winner: Barry Coppinger [Labour]
14.73% turnout

Cumbria
Winner: Richard Rhodes [Conservative]
15.63% turnout

Derbyshire
Winner: Alan Charles [Labour]
14.35% turnout

Devon & Cornwall
Winner: Tony Hogg [Conservative]
14.7% turnout

Dorset
Winner: Martyn Underhill [Independent]
16.34% turnout

Durham
Winner: Rob Hogg [Labour]
14.41% turnout

Dyfed-Powys
Winner: Christopher Salmon [Conservative]
16.38% turnout

Essex
Winner: Nicholas Alston [Conservative]
12.81% turnout

Gloucestershire
Winner: Martin Surl [Independent]
15.96% turnout

Greater Manchester
Winner: Tony Lloyd [Labour]
13.59% turnout

Gwent
Winner: Ian Johnston [Independent]
13.97% turnout

Hampshire
Winner: Simon Hayes [Independent]
14.53% turnout

Hertfordshire
Winner: David Lloyd [Conservative]
14.10% turnout

Humberside
Winner: Matthew Grove [Conservative]
19.15% turnout

Kent
Winner: Ann Barnes [Independent]
15.99% turnout

Lancashire
Winner: Clive Grunshaw [Labour]
15.05% turnout

Leicestershire
Winner: Clive Loader [Conservative]
15.98% turnout

Lincolnshire
Winner: Alan Hardwick [Independent]
% turnout

Merseyside
Winner: Jane Kennedy [Labour]
12.41% turnout

Norfolk
Winner: Stephen Bett [Independent]
14.5% turnout

North Wales
Winner: Winston Roddick [Independent] 
14.83% turnout

North Yorkshire
Winner: Julia Mulligan [Conservative]
13.25% turnout

Northamptonshire
Winner: Adam Simmonds [Conservative]
19.5% turnout 

Northumbria
Winner: Vera Baird [Labour]
16.45% turnout

Nottinghamshire
Winner: Paddy Tipping [Labour]
16.42% turnout

South Wales
Winner: Alun Michael [Labour]
14.68% turnout

South Yorkshire
Winner: Shaun Wright [Labour]
14.53% turnout

Staffordshire
Winner: Matthew Ellis [Conservative]
11.63% turnout

Suffolk
Winner: Tim Passmore [Conservative] 
15.41% turnout

Surrey
Winner: Kevin Hurley [Independent]
15.36% turnout

Sussex
Winner: Katy Bourne [Conservative]
15.33% turnout

Thames Valley
Winner: Anthony Stansfeld [Conservative}
12.88% turnout

Warwickshire
Winner: Ron Ball [Independent]
15.23% turnout

West Mercia
Winner: Bill Longmore [Independent]
14.54% turnout

West Midlands
Winner: Bob Jones [Labour]
11.96% turnout

West Yorkshire
Winner: Mark Burns-Williamson [Labour]
13.3% turnout

Wiltshire
Winner: Angus Macpherson [Conservative]
15.30% turnout